Międzynarodowy zespół, koncentrujący się na udostępnianiu i przybliżaniu muzyki baroku, a w szczególności dzieł oratoryjno-kantatowych. Inicjatorką powstania Collegium oraz dyrektorem artystycznym jest muzykolog, chórmistrz, dyrygent oraz manager kultury – Agnieszka Żarska.
Trzon zespołu śpiewaczego Baroque Collegium tworzą śpiewacy wywodzący się ze Szczawnickiego Chóru Kameralnego, prezentujący profesjonalny poziom wykonawczy oraz współpracujący projektowo, polscy i zagraniczni artyści chóru oraz soliści. Zespół instrumentalny Baroque Collegium 1685 zrzesza znakomitych muzyków nurtu HIP związanych m.in. z orkiestrą Musica Florea Praha. Orkiestra została założona w 1992 r. jako jedna z pierwszych poważnych inicjatyw w dziedzinie stylistycznie świadomej interpretacji muzyki dawnej w Czechach. Jej założycielem jest wiolonczelista i dyrygent – Marek Štryncl.
Baroque Collegium 1685 zainaugurowało swoją działalność w kwietniu 2016 roku, prezentując Oratorium Wielkanocne BWV 249 J.S.Bacha w ramach cyklu Bach200UW w Warszawie, na zaproszenie Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół współpracuje z międzynarodowymi autorytetami m.in. Peterem Kooijem oraz Olgą Pasiecznik.
Baroque Collegium 1685 koncertowało w ramach takich festiwali jak: Bach200UW, Iubilaei Cantus w Nowym Sączu, Barokowe Eksploracje w Szczawnicy, dwukrotnie w ramach Festiwalu Gorczyckiego na Śląsku (w 2017 r. Zespół inaugurował ten Festiwal, prezentując Kantaty J.S.Bacha) oraz Bydgoskiej Sceny Barokowej. W 2019 r. na zaproszenie Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per Musica” w Warszawie Zespół wykonał Oratorium Saul HWV 53 G. F. Haendla z Peterem Kooijem w roli tytułowej. Następnie, w październiku 2020 r., Oratorium to zostało po raz pierwszy w Polsce zarejestrowane audio-video.
Zespół realizuje ponadto oryginalne projekty edukacyjne, popularyzujące muzykę barokową wśród społeczności małych ośrodków, w tym wśród dzieci i młodzieży.
Chór:
soprany
Magdalena Jacak,
Lidia Sosnowska,
Ewelina Sławska,
Ewa Splewińska,
Agnieszka Zachwieja
alty
Matylda Sielska,
Agnieszka Stopka,
Anna Słowik-Pałka,
Ilona Szczepańska,
Barbara Zacher
tenory
Łukasz Nowak,
Paweł Pecuszok,
Piotr Szewczyk
basy
Michał Jan Barański,
Marcin Budziaszek,
Łukasz Dziuba
Orkiestra:
Marek Špelina – flety
Martina Bernášková – flety
Aleš Ambrosi – obój barokowy
Petra Ambrosi – obój barokowy
Kryštof Lada – fagot barokowy
Marian Magiera – trąbka
Paweł Gajewski – trąbka
Paweł Durowski – trąbka
Magdalena Malá – skrzypce barokowe
Eva Kalová – skrzypce barokowe
Lýdie Cillerová – altówka barokowa
Marek Štryncl – wiolonczela barokowa
Ondřej Štajnochr – violone
Iva Štrynclová – pozytyw
Tomasz Sobaniec – kotły
Niedziela, 25.04.2021
godz. 19:30